Plener

Wesele w ogrodzie czyli sposób na małe przyjęcie w dobie epidemii ale i pomysł na oryginalne wesele

Dzisiejszy temat wpisu to z jednej strony recepta na przyjęcie w małym gronie w czasie ograniczeń funkcjonowania restauracji i większych zgromadzeń, ale także sposób na oryginalne, nietypowe wesele, a także pomysł, aby wyprawić wesele niższym kosztem.

Wesele w ogrodzie to metoda nie tylko na obecne czasy. Nikt nie wie ile jeszcze potrwają ograniczenia związane z epidemią. Z jednej strony przyjęcie ogrodowe to alternatywa w czasie epidemii, ale i poza. Jeśli jesteście posiadaczami ogrodu lub macie możliwość zorganizować imprezę w plenerze u rodziny lub znajomych, do tego marzy się Wam bliskość natury, swoboda i oryginalność, myślę że wybranie ogrodu jako miejsce na weselne przyjęcie jest strzałem w 10! Nie każdy zdecyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ potrzebne będą pewne warunki, a więc dostępność miejsca, trochę odwagi, chęci, indywidualizmu (wiele osób może odradzać Tobie organizację wesela w ogrodzie), pewności, że nie przejdzie nam koło nosa wesele z prawdziwego zdarzenia (oczywiście tutaj mam na myśli takie „typowe” wesele w restauracji, na co najmniej 60 gości, ale definicję „z prawdziwego zdarzenia” każdy powinien stworzyć sam, uwzględniając swoje preferencje, możliwości, swój charakter i okoliczności).

Chciałabym przedstawić Wam subiektywne zalety i wady takiego wesela, a także sposoby na radzenie sobie z minusami organizacji wesela w ogrodowej przestrzeni. Oddaję oczywiście w Wasze ręce masę dekoratorskich inspiracji takiej klimatycznej uroczystości w ogrodzie, która ma wiele uroku. Jeśli chcielibyście, abyśmy byli częścią Waszego wesela w ogrodzie, my chętnie realizujemy wszystkie szalone i mniej szalone pomysły, więc uderzajcie do nas! 🙂

PLUSY:

 • oryginalność – wciąż mało kto organizuje przyjęcia we własnym ogrodzie
 • przytulność – większości garden party kojarzy się bardzo przyjemnie, dodatkowo będzie stosunkowo mało osób, goście będą mieli możliwość porozmawiać ze sobą, brak anonimowości
 • mniej pieniędzy – przyjęcie w ogrodzie nie potrzebuje tak wielu dekoracji, może to być parę akcentów, które podkreślą urok miejsca czy rozświetlą noc, mniej jest też potrzebnych bukietów na stoły, a im mniej stołów na weselu, tym tańsza dekoracja, poza kwestią dekoracji, mamy także swobodę porównania cen firm cateringowych i wybrania np. tańszej wersji menu.
 • zapachy – któż z nas nie lubi zapachu lata: zieleni, kwiatów, ciepłej nocy, trawy!
 • magiczny nastrój – w ogrodzie bardzo łatwo o tajemniczy nastrój, często w sali bardzo trudno wyczarować efekt wow, nie wydając na to fortuny
 • dzieci nie będą się nudziły – jeśli zapraszasz na wesele gości z dziećmi, możesz przygotować dla najmłodszych (ale i dla starszych) zabawy, dzięki temu często już nie potrzebujesz dodatkowych atrakcji czy animatorów
 • swoboda – goście w ogrodzie, szybko poczują się jak u siebie
 • jeśli jesteście posiadaczami basenu możecie zaznaczyć na zaproszeniach, aby goście zabrali ze sobą stroje kąpielowe, a jeśli nie zamierzacie korzystać z basenu podczas wesela, wykorzystajcie taflę wody do stworzenia cudownej dekoracji z pływających świec!!!
 • strefa chillout – wykorzystaj miejsce w ogrodzie na stworzenie strefy odpoczynku dla gości. Mogą to być koce i poduszki, snopki siana czy palety lub hamaki

MINUSY:

 • pogoda – chyba każdemu przyszło to słowo jako pierwsze na myśl. Możecie zorganizować namiot czy zadaszenie, są firmy, które przywiozą i rozstawią taki namiot. W przypadku ostrego słońca również można pomyśleć o zadaszeniu, choć częściowym i o dostępie do kremów z filtrem, tak aby każdy z gości mógł zabezpieczyć się przed promieniami.
 • robactwo – nieuniknione w ogrodowej przestrzeni, ale można złagodzić nieco ich dokuczliwość, np. udostępniając gościom spray na komary, świece również odgonią owady.
 • zimny wieczór – przygotuj koce, którymi każdy z gości będzie się mógł okryć
 • sąsiedztwo – we wielu przypadkach wystarczy się po prostu dogadać z sąsiadami, informując ich o głośnej nocy
 • grząski grunt – zmorą dla szpilek będzie miękkie, trawiaste podłoże, rozwiązaniem okażą się trampki, które mogą stanowić fajny motyw dla Waszych gości, wszystkich można powiadomić o tym, aby zabrali ze sobą trampki lub po prostu obuwe płaskie i wygodne. Inną możliwością będzie zorganizowanie dla wszystkich gości japonek na zmianę. Może to być jednak nie dla wszystkich zrozumiałe i nie wszyscy goście z przyjemnością włożą japonki po przybyciu na wesele. Innym pomysłem jest np. rozłożenie klimatycznego dywanu z ciekawym motywem – często znajduje się on w piwnicznych lub działkowych zasobach naszych lub kogoś z rodziny/znajomych.
 • brak klimatyzacji – rozwiązać go mogą wachlarze dla gości, które przygotujemy samodzielnie lub kupimy. Dobrym pomysłem są też parasolki czy większe parasole (możemy stworzyć parę stref z parasolami ogrodowymi, w zależności jak duży jest ogród), jeśli ktoś jest posiadaczem cienistego drzewa, warto w pobliżu niego zaplanować rozmieszczenie stołów i zaplanować przestrzeń tak, aby ocienione miejsca były zarezerwowane np.dla osób starszych lub uczulonych na promienie słoneczne.

WYZWANIA:

 • organizacja jedzenia – w przeciwieństwie do restauracji, z której musicie wybrać jedno z kilku dostępnych menu, tutaj całkowicie jesteście zdani na siebie i musicie zaplanować, o której i jaki posiłek ma zostać podany, kto będzie serwował jedzenie, czy talerze, sztućce i szklanki uda się zmieniać w miarę na bieżąco, ile posiłków w ogóle przygotować, czy zamówić catering czy kucharkę, co z tortem, kto go przygotuje, poda z fanfarami i na czym go postawić, czy zamawiać słodki stół, a może wiejski stół czy też food truck w nowoczesnym wydaniu? Pytań pojawia się wiele i organizacja logistyczna może spędzać Wam sen z powiek.
 • muzyka – jeśli zdecydujecie się na muzykę z odtwarzacza, wtedy również musicie zaplanować playlistę, ustalić czy ktoś poprowadzi wesele, kto powie, że czas tort, toast, pierwszy taniec i oczepiny, jeśli zdecydujesz się na muzykę z odtwarzacza, wówczas również warto zadbać o nagłośnienie i wypożyczyć sprzęt (głośniki, mikrofon). Łatwiej oczywiście będzie zarezerwować termin u DJ czy zespołu, wtedy cała organizacja muzyczno-konferansjerska zostaje zrzucona z ramion Pary Młodej
 • jeśli organizacja przyjęcia w ogrodzie wydaje się Wam bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, możecie zatrudnić weddingplannera, który pomoże, np. przy częściowej organizacji.

Teraz zapraszam na dawkę ogrodowych inspiracji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!