Wesele w ogrodzie czyli sposób na małe przyjęcie w dobie epidemii ale i pomysł na oryginalne wesele
Dzisiejszy temat wpisu to z jednej strony recepta na przyjęcie w małym gronie w czasie ograniczeń funkcjonowania restauracji i większych zgromadzeń, ale także sposób na oryginalne, nietypowe wesele, a także pomysł, aby wyprawić wesele niższym kosztem.
Wesele w ogrodzie to metoda nie tylko na obecne czasy. Nikt nie wie ile jeszcze potrwają ograniczenia związane z epidemią. Z jednej strony przyjęcie ogrodowe to alternatywa w czasie epidemii, ale i poza. Jeśli jesteście posiadaczami ogrodu lub macie możliwość zorganizować imprezę w plenerze u rodziny lub znajomych, do tego marzy się Wam bliskość natury, swoboda i oryginalność, myślę że wybranie ogrodu jako miejsce na weselne przyjęcie jest strzałem w 10! Nie każdy zdecyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ potrzebne będą pewne warunki, a więc dostępność miejsca, trochę odwagi, chęci, indywidualizmu (wiele osób może odradzać Tobie organizację wesela w ogrodzie), pewności, że nie przejdzie nam koło nosa wesele z prawdziwego zdarzenia (oczywiście tutaj mam na myśli takie „typowe” wesele w restauracji, na co najmniej 60 gości, ale definicję „z prawdziwego zdarzenia” każdy powinien stworzyć sam, uwzględniając swoje preferencje, możliwości, swój charakter i okoliczności).
Chciałabym przedstawić Wam subiektywne zalety i wady takiego wesela, a także sposoby na radzenie sobie z minusami organizacji wesela w ogrodowej przestrzeni. Oddaję oczywiście w Wasze ręce masę dekoratorskich inspiracji takiej klimatycznej uroczystości w ogrodzie, która ma wiele uroku. Jeśli chcielibyście, abyśmy byli częścią Waszego wesela w ogrodzie, my chętnie realizujemy wszystkie szalone i mniej szalone pomysły, więc uderzajcie do nas! 🙂
PLUSY:
- oryginalność – wciąż mało kto organizuje przyjęcia we własnym ogrodzie
- przytulność – większości garden party kojarzy się bardzo przyjemnie, dodatkowo będzie stosunkowo mało osób, goście będą mieli możliwość porozmawiać ze sobą, brak anonimowości
- mniej pieniędzy – przyjęcie w ogrodzie nie potrzebuje tak wielu dekoracji, może to być parę akcentów, które podkreślą urok miejsca czy rozświetlą noc, mniej jest też potrzebnych bukietów na stoły, a im mniej stołów na weselu, tym tańsza dekoracja, poza kwestią dekoracji, mamy także swobodę porównania cen firm cateringowych i wybrania np. tańszej wersji menu.
- zapachy – któż z nas nie lubi zapachu lata: zieleni, kwiatów, ciepłej nocy, trawy!
- magiczny nastrój – w ogrodzie bardzo łatwo o tajemniczy nastrój, często w sali bardzo trudno wyczarować efekt wow, nie wydając na to fortuny
- dzieci nie będą się nudziły – jeśli zapraszasz na wesele gości z dziećmi, możesz przygotować dla najmłodszych (ale i dla starszych) zabawy, dzięki temu często już nie potrzebujesz dodatkowych atrakcji czy animatorów
- swoboda – goście w ogrodzie, szybko poczują się jak u siebie
- jeśli jesteście posiadaczami basenu możecie zaznaczyć na zaproszeniach, aby goście zabrali ze sobą stroje kąpielowe, a jeśli nie zamierzacie korzystać z basenu podczas wesela, wykorzystajcie taflę wody do stworzenia cudownej dekoracji z pływających świec!!!
- strefa chillout – wykorzystaj miejsce w ogrodzie na stworzenie strefy odpoczynku dla gości. Mogą to być koce i poduszki, snopki siana czy palety lub hamaki
MINUSY:
- pogoda – chyba każdemu przyszło to słowo jako pierwsze na myśl. Możecie zorganizować namiot czy zadaszenie, są firmy, które przywiozą i rozstawią taki namiot. W przypadku ostrego słońca również można pomyśleć o zadaszeniu, choć częściowym i o dostępie do kremów z filtrem, tak aby każdy z gości mógł zabezpieczyć się przed promieniami.
- robactwo – nieuniknione w ogrodowej przestrzeni, ale można złagodzić nieco ich dokuczliwość, np. udostępniając gościom spray na komary, świece również odgonią owady.
- zimny wieczór – przygotuj koce, którymi każdy z gości będzie się mógł okryć
- sąsiedztwo – we wielu przypadkach wystarczy się po prostu dogadać z sąsiadami, informując ich o głośnej nocy
- grząski grunt – zmorą dla szpilek będzie miękkie, trawiaste podłoże, rozwiązaniem okażą się trampki, które mogą stanowić fajny motyw dla Waszych gości, wszystkich można powiadomić o tym, aby zabrali ze sobą trampki lub po prostu obuwe płaskie i wygodne. Inną możliwością będzie zorganizowanie dla wszystkich gości japonek na zmianę. Może to być jednak nie dla wszystkich zrozumiałe i nie wszyscy goście z przyjemnością włożą japonki po przybyciu na wesele. Innym pomysłem jest np. rozłożenie klimatycznego dywanu z ciekawym motywem – często znajduje się on w piwnicznych lub działkowych zasobach naszych lub kogoś z rodziny/znajomych.
- brak klimatyzacji – rozwiązać go mogą wachlarze dla gości, które przygotujemy samodzielnie lub kupimy. Dobrym pomysłem są też parasolki czy większe parasole (możemy stworzyć parę stref z parasolami ogrodowymi, w zależności jak duży jest ogród), jeśli ktoś jest posiadaczem cienistego drzewa, warto w pobliżu niego zaplanować rozmieszczenie stołów i zaplanować przestrzeń tak, aby ocienione miejsca były zarezerwowane np.dla osób starszych lub uczulonych na promienie słoneczne.
WYZWANIA:
- organizacja jedzenia – w przeciwieństwie do restauracji, z której musicie wybrać jedno z kilku dostępnych menu, tutaj całkowicie jesteście zdani na siebie i musicie zaplanować, o której i jaki posiłek ma zostać podany, kto będzie serwował jedzenie, czy talerze, sztućce i szklanki uda się zmieniać w miarę na bieżąco, ile posiłków w ogóle przygotować, czy zamówić catering czy kucharkę, co z tortem, kto go przygotuje, poda z fanfarami i na czym go postawić, czy zamawiać słodki stół, a może wiejski stół czy też food truck w nowoczesnym wydaniu? Pytań pojawia się wiele i organizacja logistyczna może spędzać Wam sen z powiek.
- muzyka – jeśli zdecydujecie się na muzykę z odtwarzacza, wtedy również musicie zaplanować playlistę, ustalić czy ktoś poprowadzi wesele, kto powie, że czas tort, toast, pierwszy taniec i oczepiny, jeśli zdecydujesz się na muzykę z odtwarzacza, wówczas również warto zadbać o nagłośnienie i wypożyczyć sprzęt (głośniki, mikrofon). Łatwiej oczywiście będzie zarezerwować termin u DJ czy zespołu, wtedy cała organizacja muzyczno-konferansjerska zostaje zrzucona z ramion Pary Młodej
- jeśli organizacja przyjęcia w ogrodzie wydaje się Wam bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, możecie zatrudnić weddingplannera, który pomoże, np. przy częściowej organizacji.
Teraz zapraszam na dawkę ogrodowych inspiracji!