Suszone kwiaty. Jak suszyć kwiaty? Sposób na zachowanie ślubnych wiązanek i pamiątka na lata
Zapoznaj się z instrukcjami suszenia kwiatów i zachowaj swój bukiet ślubny na długi czas!
Pierwsza zasada to rozebranie Twojego bukietu ślubnego na części pierwsze, a więc odwiąż wstążki i „dobierz się” do kwiatów, pozwól aby były luzem. Podziel kwiaty z bukietu gatunkami. Obierz łodygi z ewentualnych liści. Pamiętaj, aby prawidłowo zasuszyć kwiaty, nie mogą być one zwiędłe czy podgniłe, ale świeże. Nie czekaj więc aż zaczną więdnąć.
METODA ZIELARSKA CZYLI SUSZENIE DO GÓRY NOGAMI (GŁOWĄ W DÓŁ)
Bardzo znana metoda i często stosowana. Kwiaty, które możemy suszyć tą metodą to m.in.: gipsówka, zatrwian, mikołajek, lawenda, szarłat, wrzosy, dzwonki irlandzkie, ostróżki, makówki, piwonie. Kwiaty nadające się do suszenia metodą do góry nogami, należy podwiesić w miejscu suchym i przewiewnym (co zapobiega pleśni), ciemnym (kwiaty zachowują swój kolor-nie blakną) oraz w miarę możliwości ciepłym. Drobne kwiaty suszymy w pęczku, a te z większym kwiatostanem pojedynczo, aby główki kwiatów się nie zniekształciły. Czas suszenia wynosi 2-3 tygodnie.
SUSZENIE KWIATÓW W WAZONIE
W wazonie suszyć możemy, np. hortensje, frezje, paprocie czy dekoracyjne trawy. Aby kwiaty zachowały swój kolor, należy nalać na dno wazonu trochę wody. Woda spokojnie paruje, aż jest jej coraz mniej, do pełnego zasuszenia. Ważne, aby parowanie było procesem powolnym, więc nie stawiajmy kwiatów w nasłonecznionym miejscu.
ROŚLINY SUSZONE W PIASKU, KASZY MANNY, SILIKAŻELU LUB BORAKSIE
Idealnie do suszenia róż sprawdzą się produkty pochłaniające wilgoć, np. piasek, kasza manna, boraks (boran sodu dostępny w aptekach) czy silikażel (pochłaniacz, który jest dodawany np.do nowych butów, dostępny np. w sklepach chemicznych). Kwiat umieszczamy w pudełku, zasypujemy go silikażelem i szczelnie zamykamy pudełko (proces suszenia trwa 1-2 tygodnie). Jeśli użyjemy piasku zamiast silikażelu, najpierw wyprażamy go w piekarniku i studzimy, dno kartonika wypełniamy piaskiem/kaszą manny, następnie układamy kwiaty i delikatnie zasypujemy resztą piasku/kaszy/boraksu. Trzymamy kartonik otwarty przez 2-3 tygodnie. W ten sposób suszy się przeważnie tylko główki kwiatów, bez łodygi (np. róże, goździki czy cynie, dalie i inne kwiaty o mięsistych płatkach, ale i delikatnych jak narcyzy czy lwie paszcze, przy czym trzeba pamiętać, że te delikatniejsze kwiaty mogą od piasku się połamać, więc najlepiej użyć jedynie kaszy manny).
W ROZTWORZE GLICERYNY
Glicerynę mieszamy z ciepłą wodą 1:2. Łodygi zanurzamy w roztworze (na głębokość 10 cm). Ta metoda sprawdzi się w suszeniu dzwonka irlandzkiego, jarzębiny czy gałązek z liśćmi. Roślina potrzebuje około 10 dni do utrwalenia. Gliceryna zapobiega przesuszeniu i pozostawi kwiaty/gałązki sprężyste. Po wyciągnięciu roślin z roztworu, połóżmy je na gazecie, do wyschnięcia.
SUSZENIE KWIATÓW ZIELNIKOWE
Polega na umieszczeniu kwiatów między kartkami gazety (farba drukarska ułatwia wchłanianie wilgoci) i przyciśnięciu ich książką. Najlepiej sprawdzą się w tej metodzie drobne wiosenne kwiatki. Kwiaty można suszyć także w książce, jednak strony książki mogą ulec pofalowaniu od wilgoci, dlatego warto wziąć książkę, której nie będzie nam szkoda, albo wykorzystać właśnie gazety. Co kilka dni powinno się przełożyć kwiaty na drugą stronę i ewentualnie wymienić zawilgocone gazety.
NA KRATCE, NP. Z DRUTU
Do suszenia ciężkich kwiatów, np. róż, lilii czy czosnku ozdobnego możemy użyć kratki np. z drutu czy plastiku. Kartkę opieramy na wierzchu pudełka (można też ją podwiesić) i na kratce opieramy główki kwiatów (łodygę wpuszczamy swobodnie np. do środka pudełka jeśli nasza kratka spoczywa na wierzchu pudełka).
POZYCJA POZIOMA
Kwiaty rozłóż na gazecie/na papierze i przekładaj je codziennie. Proces może potrwać 2-3 tygodnie. Można w ten sposób suszyć, np. chabry czy piwonie.
Aby zachować kolor kwiatów suszonych, po zasuszeniu spryskaj je lakierem do włosów i ciesz się długim efektem pięknego bukietu ślubnego 🙂